Wszawica to wyjątkowo nieprzyjemna i wciąż także wstydliwa choroba pasożytnicza. W trzeciej dekadzie XXI wieku powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że wszawicą można się zarazić w prozaicznej sytuacji i nie ma to nic wspólnego z higieną osobistą lub jej brakiem. Choroba najszybciej szerzy się wśród dzieci, którym trudno jest zachować dystans społeczny w żłobku czy przedszkolu. Dobra informacja jest taka, że leczenie wszawicy wygląda dziś zupełnie inaczej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Obecnie mamy do dyspozycji skuteczne preparaty na wszy, zarówno o działaniu leczniczym, jak i prewencyjnym, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.
Jak rozpoznać wszawicę?
Na początek wyjaśnijmy, że typowe objawy wszawicy nie pojawiają się od razu, ale dopiero po koło 10-14 dniach od zarażenia. Wcześniej chorobę można rozpoznać praktycznie tylko poprzez dokonanie przeglądu głowy np. dziecka. Szukamy gnid, czyli jaj wszy przyczepionych do podstawy włosów. Ich obecność niezawodnie świadczy o wszawicy.
Porada eksperta:
Przegląd przeprowadzamy zawsze po tym, jak otrzymamy informację o stwierdzeniu przypadku wszawicy w placówce, do której uczęszcza dziecko, np. w przedszkolu.
Klasycznym objawem wszawicy jest oczywiście intensywne swędzenie skóry głowy, twarzy i karku. Nie należy tego lekceważyć, ponieważ długotrwałe drapanie się może sprzyjać infekcjom bakteryjnym, powodować miejscowe łysienie czy powstanie nieestetycznych blizn.
Leczenie wszawicy
Po potwierdzeniu obecności wszy na głowie dziecka, należy od razu przystąpić do leczenia. Uspokajamy: zapomnij o dawnych, babcinych metodach. Nie ma tutaj potrzeby skracania włosów dziecka, stosowania okładów i płukanek z octu i innych tego typu nieprzyjemnych zabiegów.
Obecnie na rynku są dostępne bardzo skuteczne preparaty na wszy, które działają już po pierwszej aplikacji, eliminując do 100% pasożytów i rozwiązując problem praktycznie od ręki.
Na pewno warto poszukać takiego preparatu, który nie zawiera pestycydów, co sprawia, że jest bezpieczny zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska naturalnego. Preparaty w sprayu są przy tym znacznie wygodniejsze w użyciu niż np. popularne szampony – zwłaszcza, gdy pociecha nie lubi myć włosków i zawsze urządza przy tym awanturę.
Czas na wielkie porządki
Ważnym elementem leczenia wszawicy jest usunięcie zagrożenia ze swojego otoczenia. Pamiętajmy, że pasożyty mogą przeżyć poza organizmem żywiciela nawet do 48 godzin. Stąd trzeba zaplanować wielkie porządki w całym domu, włącznie z praniem pościeli, koców, zasłon, odkurzaniem dywanów i tapicerowanych mebli, myciem podłóg itd.
Dodatkowo pamiętajmy, że wszawica może się szybko szerzyć w gronie najbliższych osób, dlatego rozsądnie będzie przez kilka dni przeprowadzać przegląd głów wszystkich członków rodziny i w razie potrzeby zastosować leczenie wszawicy u pozostałych domowników.
Profilaktyka wszawicy – jak zapobiegać chorobie?
Nawet po zakończeniu leczenia wciąż istnieje ryzyko nawrotu wszawicy, dlatego warto stosować działania prewencyjne. W ochronie przed wszawicą bardzo dobrze sprawdzają się specjalne preparaty, które tworzą powłokę na powierzchni włosów, uniemożliwiając pasożytom zagnieżdżenie się na głowie nowego nosiciela i złożenie jaj. Stosowanie takich środków jest szczególnie zalecane u dzieci uczęszczających do żłobka i przedszkola, podczas wakacyjnych wyjazdów czy kolonii i obozów.
Gdzie można kupić skuteczny preparat na wszy?
Preparaty na wszy, zarówno o działaniu leczniczym, jak i stosowane w profilaktyce tej choroby, są dostępne przede wszystkim w aptekach, a także w Internecie. Jeśli masz dziecko uczęszczające do żłobka lub przedszkola, planujesz rodzinny wyjazd na wakacje, Twoja pociecha wybiera się na kolonie czy obóz, albo po prostu często korzystasz ze środków komunikacji zbiorowej i śpisz w hotelach, to na pewno warto zaopatrzyć się w odpowiedni preparat i trzymać go w domowej apteczce. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać.
Artykuł sponsorowany